Ukraina przechodzi trudny okres początku dawno oczekiwanych reform. Brak wiarygodnej informacji o tym, na czym te reformy mają polegać, jakie przyniosą zmiany i jak postępuje proces ich planowania i implementacji może bardzo szybko doprowadzić do pojawienia się nieufności, zniechęcenia i rozczarowania. Dodatkowym wyzwaniem, z którym Ukraina musi sobie poradzić jest konflikt na Wschodniej granicy i towarzysząca mu wojna informacyjna.
Podwyższanie poziomu profesjonalizmu lokalnych mediów na Ukrainie jest celem projektu realizowanego w obwodzie mikołajowskim wspólnie z Ukraińskim Kryzysowym Centrum Medialnym.
Adresatami projektu są redaktorzy i dziennikarze regionalnej prasy, którzy w trakcie projektu będą mogli podwyższyć swoje umiejętności zawodowe, poszerzyć kontakty z dziennikarzami z innych obwodów, uczestniczyć w spotkaniach z przedstawicielami władz lokalnych i centralnych, poznać doświadczenia i sytuację w innych obwodach Ukrainy, a także poszerzyć swoją wiedze o reformie decentralizacji i integracji europejskiej.
Projekt jest współfinansowany ze środków Polsko-Kanadyjskiego Programu Wsparcia Demokracji finansowanego w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP oraz Rządu Kanady”.
Wizyta studyjna dla przedstawicieli redakcji z obwodu mikołajowskiego, Warszawa-Wieluń, 23-30 października 2016 r.
Standardy współczesnego dziennikarstwa – praktyczne rady dla gazet rejonowych, Mikołajów, 13-14 października, 2016
Reformy systemu edukacji: ich znaczenie i wpływ na poziomie rejonów
Dobre praktyki obwodu odeskiego: doświadczenie dla Mikołajowa”, Odessa, 18-20 września 2016 r.
Europejska i euroatlantycka integracja Ukrainy
Staż w Kijowie, 21-27.07.2016
- Reforma drukowanych gazet komunalnych: problemy, ryzyka, możliwości.
Reformy w energetyce: gdzie leży prawda?
- Spotkanie dotyczące reformy systemu opieki zdrowotnej
Wizyta dziennikarzy w strefie ATO