Niezależne media przeciwko przemocy w wojsku

Niezależne media białoruskie wywarły skuteczną presję na władzy domagając się szczegółowego zbadania okoliczności śmierci żołnierza służby zasadniczej.  

Młodego wojskowego znaleziono powieszonego na terenie jednostki w Pieczy (obwód miński) ze związanymi nogami i koszulką na głowie. Dzięki naświetleniu sprawy przez niezależne środki masowej informacji historia ta zyskała szeroki rozgłos i wywołała falę społecznej krytyki. Obywatele skierowali ponad 11 tysięcy listów z żądaniem dymisji Ministra Obrony Białorusi.  Presja opinii publicznej zmusiła także władze, początkowo obstające przy wersji samobójstwa, do wszczęcia oficjalnego dochodzenia w tej sprawie.   

Obrońcy praw człowieka od dawna apelują do białoruskich władz o zajęcie się problemem fali w wojsku oraz konstytucyjnym zagwarantowaniem możliwości odbywania służby zastępczej. Więcej informacji znajdziecie na stronie organizacji obrony praw człowieka „Wiesna” www.spring96.org współpracującej ze Stowarzyszeniem w ramach inicjatywy «Zaangażowanie społeczne».