Dobre praktyki obwodu odeskiego: doświadczenie dla Mikołajowa”, Odessa, 18-20 września 2016 r.

Uczestnicy projektu, przedstawiciele 12 gazet rejonowych z obwodu mikołajowskiego, odwiedzili w dniach 18-20 września Odessę.

W programie znalazły się spotkania z przedstawicielami władz obwodowych i nowych połączonych hromad, zapoznanie z pracą nowoczesnego Centrum Usług Administracyjnych oraz niepozornej z zewnątrz, ale bardzo ważnej i kosztownej inwestycji, jaką jest wysoko energooszczędna oczyszczalnia ścieków. Port morski oglądany od kuchni w trakcie alarmu sztormowego i wieczorna wizyta w Odeskim studio filmowym to wisienka na torcie, która dała uczestnikom wiele okazji do porównań i dostarczyła pomysłów na pytania do władz rodzinnego obwodu mikołajowskiego.

Tym co zapadło w pamięć uczestnikom wizyty, oprócz cyfr, statystyk i listy sztandarowych inwestycji, byli ludzie – urzędnicy na różnych stanowiskach i na różnych szczeblach administracji państwowej obwodu. Zmianom, jakie wprowadził w obwodzie gubernator z importu – były gruziński prezydent – Michail Saakaszwili przygląda się cała Ukraina.

Jedną z nich było przeprowadzenie otwartego konkursu na stanowiska przewodniczących rejonowych administracji państwowych, co jest dla Ukrainy rewolucyjnym posunięciem. Chociaż w praktyce nie wszyscy zwycięzcy podołali codziennym obowiązkom na 100%, to konkurs otworzył drzwi wielu młodym, ambitnym ludziom, którzy nie wchodzą w utarte ścieżki hasłowej walki z korupcją, lustracji czy tradycyjnego przerzucania winy za brak zmian na ograniczenia lokalnych budżetów. Starają się szukać najlepszych rozwiązań w konkretnych kryzysowych sytuacjach, budować racjonalny dialog z biznesem i inwestorami, ale też zapraszać do współpracy każdego, kto chce zmian nie tylko deklaratywnych.

Uczestnicy widzieli to zarówno w trakcie spotkań w przedstawicielami obwodowej administracji państwowej, jak i w trakcie wizyty w niewielkiej Biliajewce – centrum jednej z 8 nowych połączonych hromad obwodu odeskiego. Znaleźli tam mnóstwo dowodów na to, że decentralizacja, połączona z nowym podejściem urzędników do swojej pracy, pozwala rozwiązać wiele palących problemów. Mają oni po wizycie kolejne ważne zadanie  – opowiedzieć o tym wszystkim swoim czytelnikom.