Europejska i euroatlantycka integracja Ukrainy

W ramach projektu 10 przedstawicieli gazet komunalnych obwodu mikołajowskiego miało możliwość przeprowadzenia  wywiadu grupowego z wicepremier Iwanną Klimpusz-Cincadze, odpowiedzialną w rządzie  ukraińskim za kwestie integracji z UE i NATO. Spotkanie odbyło się 24 lipca 2016 r. w trakcie jej oficjalnej wizyty w Odessie.
Dla 9 z 10 dziennikarzy było to pierwsze spotkanie na takim poziomie.  Interesowały ich pytania dotyczące wpływu referendum w Holandii na eurointegrację Ukrainy, możliwego terminu wprowadzenia dla obywateli Ukrainy ruchu bezwizowego z UE; czy i jakie programy z zakresu efektywności energetycznej UE są wdrażane w Ukrainie; jakie są perspektywy wprowadzenia na rynki europejskie ukraińskich towarów ; które sfery życia gospodarczego mogą liczyć na europejskie inwestycje; doświadczenia których rajów członkowskich UE Ukraina wykorzystuje najbardziej w swojej drodze eurointegracji; na co powinni zwracać uwagę dziennikarze pisząc o eurointegracji oraz jak poprawnie prezentować ten temat przeciętnemu obywatelowi.

Uczestnicy wskazywali na braki w warsztacie dziennikarskim oraz na trudności i wyzwania w prezentowaniu tych zagadnień czytelnikom prasy komunalnej , którymi są głównie mieszkańcy wsi i małych miasteczek.