W wyniku planowanej reformy Ukraina ma w końcu przejść od „ręcznego sterowania” do efektywnego i opartego na konkurencji rynku energetycznego, wyeliminować korupcję i wprowadzić europejskie standardy. Związany z tym wzrost cen na energię wywołuje duży sprzeciw wśród ludzi i społeczny niepokój.
W trakcie treningu w Mikołajewie, który odbył się w dniach 4-5lipca 2016 r. 22 dziennikarzy i redaktorów gazet lokalnych z obwodu mikołajowskiego miało możliwość dowiedzieć się, które treści i informacje pojawiające się w przestrzeni informacyjnej na temat efektywności energetycznej są prawdziwe, a które to tylko populistyczne hasła oraz jak informować o reformie w sferze energetyki na lokalnym poziomie.
Uczestnicy poznali także przykłady ukraińskich miast, gdzie władze lokalne pozyskując środki europejskie były w stanie przeprowadzić niezbędne inwestycje a mieszkańcy dzięki samoorganizacji potrafili wpływać na przyjęcie właściwych polityk oraz na dostawców ciepła i energii.