Media w społeczeństwie obywatelskim — dziennikarska wymiana doświadczeń Polska-Ukraina-Białoruś-Dania

Szesnaścioro dziennikarzy z Białorusi i Ukrainy przyjechało w niedzielę 15 listopada 2015 roku do Warszawy na wizytę studyjną i staże w ramach programu „Zaangażowanie mediów w budowanie społeczeństwa obywatelskiego – polskie doświadczenia dla Białorusi i Ukrainy”. Uczestnicy zostali wybrani spośród 32 kandydatów zaproponowanych przez białoruskie i ukraińskie organizacje dziennikarskie.

Wśród przybyłych do Polski dziennikarzy są takie „asy” jak Natalia Bimbirayte, organizatorka wielkiej akcji zbierania pieniędzy i kupowania wyposażenia armii ukraińskiej walczącej z separatystami w Donbasie, czy Tania Kulicka, której dzienna liczba publikacji w portalu Prodniepr i na Facebooku może być dawana za wzór innym. Są też dobrze nam znani z wcześniejszych spotkań redaktorzy i dziennikarze białoruskiej prasy i serwisów internetowych.

Nowacki1

Na zdjęciu: Paweł Nowacki z Dziennika Gazety Prawnej (fot. J. Gałązka)

W czasie wizyty studyjnej w Warszawie dziennikarze poznają przykłady kampanii społecznych i obywatelskich realizowanych w Polsce z udziałem mediów ogólnokrajowych, jak np. „Masz głos, masz wybór” Fundacji Batorego, „Stop wariatom drogowym” Państwowego Zakładu Ubezpieczeń, „Rodzić po ludzku” Gazety Wyborczej, czy Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, oraz lokalnych, jak akcja „Ratujmy rynek” Gazety Jarocińskiej polegająca na mobilizowaniu mieszkańców miasta przeciw niechcianym posunięciom lokalnej władzy. Stażyści spotkali się w Warszawie z redaktorką naczelną Gazety Jarocińskiej, przedstawicielami Fundacji Batorego i Fundacji WOŚP.

Drugim etapem projektu będą staże w czterech redakcjach lokalnych: Gazety Jarocińskiej (Jarocin), Kuriera Gmin (Wołów), Tygodnika Siedleckiego (Siedlce) i Przełomu (Chrzanów). Tam nasi goście poznają doświadczenia lokalne w prowadzeniu akcji społecznych, ale przede wszystkim, z pomocą opiekunów stażu, spróbują opracować pomysły na podobne akcje we własnych redakcjach.

Osobną częścią projektu są trzydniowe indywidualne programy dla dwóch menadżerów (po jednym z każdego kraju), którym daliśmy możliwość przedstawienia własnych propozycji tematów stażu. Dla nich zorganizowano spotkanie między innymi w Dzienniku Gazecie Prawnej, Gazecie Krakowskiej, Polskim Radiu.

Na tym nie koniec. Po zamknięciu polskiego programu uczestnicy stażu pojadą na tydzień do Danii, gdzie czeka ich seria spotkań z duńskimi mediami, instytucjami publicznymi i organizacjami pozarządowymi. Temat wizyty będzie ten sam co w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem pomocy uciekinierom z terenów wojny, integracji uchodźców, organizowania społecznego wsparcia dla nich w lokalnych społecznościach.

(Na zdjęciu wprowadzającym: Beata Piotrowicz, Gazeta Jarocińska, fot. J. Gałązka)

stopka-polska