Solidaryzujemy się ze społeczeństwem obywatelskim na Białorusi

W Warszawie od kilku lat organizowany jest Dzień Solidarności z Białorusią. W tym roku akcja nabrała wyjątkowego rozmachu – miała charakter kilkudniowego festiwalu, podczas którego poruszono szereg zagadnień związanych z Białorusią – od problemów białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego, przez historię po kulturę współczesnej Białorusi.

dzien_solid_logo

IMG_2807111

Dni Solidarności z Białorusią rozpoczęły się 28 lipca otwarciem w centrum Warszawy wystawy zdjęć współczesnej Białorusi.

 

 

 

 

 

.

.

.

.

.

 

 

IMG_2867111

W sobotę 2 sierpnia w centrum Warszawy zorganizowano pikietę solidarności z więźniami politycznymi na Białorusi. Mimo dwudziestu lat przemian w naszym regionie, na Białorusi panuje wciąż reżim autorytarny, a rządzące elity prześladują osoby o opozycyjnych wobec władzy poglądach politycznych. W kraju do dziś przetrzymywanych jest kilkunastu więźniów politycznych. Czasami możemy pomóc tylko gestami. Dlatego podczas pikiety warszawiacy oraz goście stolicy podpisywali pocztówki na znak solidarności z osobami represjonowanymi na Białorusi..

.

IMG_2952111Ci, którzy głębiej chcieli poznać problemy białoruskiego społeczeństwa mogli wziąć udział w pokazach filmów – zarówno białoruskich, jak i europejskich reżyserów. Zobaczyć można było film znanego białoruskiego dokumentalisty Jurija Chaszczewackiego pt. „Zwyczajny prezydent” o tajnikach dojścia Łukaszenki do władzy oraz zakazany na Białorusi film „Żywie Białoruś” Krzysztofa Łukaszewicza..

.

.

.

IMG_3079111Dzięki tegorocznej edycji Dni Solidarności, Polacy mieli okazję przekonać się, że kultura na Białorusi kwitnie i odgrywa ważną rolę w życiu społecznym. Na zaproszenie polskich organizacji społecznych do Warszawy przyjechali artyści z Białorusi, odbyły się pokazy i warsztaty białoruskiego rękodzieła.

..

.

.

..

IMG_3225111

Ciekawym wydarzeniem było wspólne malowanie przez polską i białoruską młodzież muralu na warszawskiej Pradze. Powstała oryginalna praca w stylu pop-artu w humorystyczny sposób obrazująca kondycję moralną współczesnych Białorusinów.

 

.

.

.

.

IMG_3175111W ramach Dni Solidarności z Białorusią odbyło się również kilka ciekawych debat o sytuacji politycznej i życiu społecznym dzisiejszej Białorusi, a zwieńczeniem wszystkich wydarzeń był koncert białoruskiego zespołu „Recha”.

 

 

 

.

Wszystkie fot

.

.

Zdjęcia: Julia Alaksiejeva

Tegoroczne Dni Solidarności zostały zorganizowane przy współpracy polskich organizacji pozarządowych z działającymi w stolicy białoruskimi grupami inicjatywnymi. Oprócz Stowarzyszenia,  które odpowiadało m. in. za zorganizowanie warsztatów rękodzieła białoruskiego oraz stworzenie murala, w organizację Dni Solidarności zaangażowały się: Fundacja im. Stefana Batorego, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Inicjatywa Wolna Białoruś, Białoruski Dom w Warszawie, Razem dla Białorusi i in.

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii.