W Warszawie od kilku lat organizowany jest Dzień Solidarności z Białorusią. W tym roku akcja nabrała wyjątkowego rozmachu – miała charakter kilkudniowego festiwalu, podczas którego poruszono szereg zagadnień związanych z Białorusią – od problemów białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego, przez historię po kulturę współczesnej Białorusi.
Dni Solidarności z Białorusią rozpoczęły się 28 lipca otwarciem w centrum Warszawy wystawy zdjęć współczesnej Białorusi.
.
.
.
.
.
W sobotę 2 sierpnia w centrum Warszawy zorganizowano pikietę solidarności z więźniami politycznymi na Białorusi. Mimo dwudziestu lat przemian w naszym regionie, na Białorusi panuje wciąż reżim autorytarny, a rządzące elity prześladują osoby o opozycyjnych wobec władzy poglądach politycznych. W kraju do dziś przetrzymywanych jest kilkunastu więźniów politycznych. Czasami możemy pomóc tylko gestami. Dlatego podczas pikiety warszawiacy oraz goście stolicy podpisywali pocztówki na znak solidarności z osobami represjonowanymi na Białorusi..
.
Ci, którzy głębiej chcieli poznać problemy białoruskiego społeczeństwa mogli wziąć udział w pokazach filmów – zarówno białoruskich, jak i europejskich reżyserów. Zobaczyć można było film znanego białoruskiego dokumentalisty Jurija Chaszczewackiego pt. „Zwyczajny prezydent” o tajnikach dojścia Łukaszenki do władzy oraz zakazany na Białorusi film „Żywie Białoruś” Krzysztofa Łukaszewicza..
.
.
.
Dzięki tegorocznej edycji Dni Solidarności, Polacy mieli okazję przekonać się, że kultura na Białorusi kwitnie i odgrywa ważną rolę w życiu społecznym. Na zaproszenie polskich organizacji społecznych do Warszawy przyjechali artyści z Białorusi, odbyły się pokazy i warsztaty białoruskiego rękodzieła.
..
.
.
..
Ciekawym wydarzeniem było wspólne malowanie przez polską i białoruską młodzież muralu na warszawskiej Pradze. Powstała oryginalna praca w stylu pop-artu w humorystyczny sposób obrazująca kondycję moralną współczesnych Białorusinów.
.
.
.
.
W ramach Dni Solidarności z Białorusią odbyło się również kilka ciekawych debat o sytuacji politycznej i życiu społecznym dzisiejszej Białorusi, a zwieńczeniem wszystkich wydarzeń był koncert białoruskiego zespołu „Recha”.
.
Wszystkie fot
.
.
Zdjęcia: Julia Alaksiejeva
Tegoroczne Dni Solidarności zostały zorganizowane przy współpracy polskich organizacji pozarządowych z działającymi w stolicy białoruskimi grupami inicjatywnymi. Oprócz Stowarzyszenia, które odpowiadało m. in. za zorganizowanie warsztatów rękodzieła białoruskiego oraz stworzenie murala, w organizację Dni Solidarności zaangażowały się: Fundacja im. Stefana Batorego, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Inicjatywa Wolna Białoruś, Białoruski Dom w Warszawie, Razem dla Białorusi i in.
Zachęcamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii.