Wybory prezydenckie na Ukrainie – pierwszy krok do stabilizacji

25-29 kwietnia 2014r. odbył się pierwszy cykl szkoleń w ramach projektu „Media regionalne na Ukrainie dla wolnych i sprawiedliwych wyborów” w Czernihowie.

Reportaz na biezaco1Wzięło w nim udział 24 przedstawicieli redakcji lokalnych mediów – z Chersonia, Sumów, Drużkowki, Kramatorska, Dniepropetrowska i in. Szkolenia były przeprowadzone przez znanych ukraińskich ekspertów z wieloletnim doświadczeniem i praktyką oraz przez trenerów z Białorusi.

Podczas trzech seminariów uczestnicy zgłębiali wiedzę nt. uwarunkowań prawnych działalności mass mediów w czasie kampanii wyborczych, wyborów prezydenckich lub parlamentarnych (zmiany w ordynacji wyborczej), a także zapoznali się z celami i metodami przeprowadzenia niezależnego monitoringu wyborów oraz sposobami zapewnienia bezpieczeństwa redakcji i jej zasobów on-line.

Z ankiet uczestników wynika, że największym zainteresowaniem na szkoleniu cieszyły się kwestie związane z wykorzystaniem sprzętu fotograficznego i wideo, zarówno w trakcie wyborów, jak też podczas liczenia głosów, uregulowania prawne dotyczące obecności mediów w czasie pracy komisji wyborczej (zwłaszcza w dniu wyborów, podczas liczenia głosów ), a także mechanizmy zabezpieczenia gotowych materiałów.

Podczas szkolenia uczestnicy dowiedzieli się też, jak zapewnić bezpieczeństwo zamieszczanej w Internecie informacji i gdzie szukać wskazówek na ten temat.

Uczestnicy chwalili organizację i wysokie kwalifikacje trenerów, bogactwo materiałów szkoleniowych.

Na spotkaniu podsumowującym uczestnicy doszli do wniosku, że dzięki wymianie informacji i wzajemnemu uczeniu się od siebie redakcji i dziennikarzy za pośrednictwem różnych narzędzi internetowych możliwe będzie podniesienie kwalifikacji nie tylko uczestników szkoleń, ale także innych osób wchodzących w skład zespołów redakcyjnych biorących udział w projekcie.

Czwarty dzień poświęcony był dyskusji „Obiektywizm- metoda na sukces biznesowy mediów regionalnych”. Prelegentami dyskusji byli znani ukraińscy dziennikarze i działacze społeczni z Krymu, Kijowa, Pawłogradu oraz Doniecka.

Ponadto w dyskusji wzięła udział znana polska dziennikarka i blogerka Pani Katarzyna Kwiatkowska-Moskalewicz.

Reportaż z dyskusji można zobaczyć tutaj. Zapraszamy też do galerii zdjęć ze spotkania.

stopka polska