W dniach 9-15 marca 2014 r. odbyła się wizyta studyjna przedstawicieli ukraińskich organizacji pozarządowych w Mołdawii.
O ile pierwszy etap projektu (seminaria, warsztaty) polegał na przekazaniu przedstawicielom mołdawskiego trzeciego sektora dobrych praktyk działalności polskich i ukraińskich NGO, to wizyta studyjna ukraińskich organizacji pozarządowych służyła pokazaniu kondycji trzeciego sektora w Mołdawii oraz poznanie standardów i metodyki jego działań w praktyce.
Zarówno ukraińskie, jak i mołdawskie organizacje pozarządowe zainteresowane są wzajemną współpracą, czemu sprzyjają też uwarunkowania organizacyjne – bliskość geograficzna obu państw, brak bariery wizowej, a w wielu przypadkach – również językowej. Wizyta studyjna stanowiła więc ważny krok na drodze zacieśniania znajomości między organizacjami z obu krajów – spotkania umożliwiły wstępne określenie przestrzeni do współpracy.
Wizyta przedstawicieli ukraińskich organizacji pozarządowych w północnej Mołdawii, przeprowadzona w poprzednim projekcie pokazała, że wzajemne wizyty przedstawicieli ngo wizyty są niemal niezbędne do nawiązywania współpracy między ukraińskimi i mołdawskimi organizacjami pozarządowymi.
W tej wizycie udział wzięli przedstawiciele NGO z obwodów winnickiego, wołyńskiego i lwowskiego, którzy reprezentowali szereg organizacji działających na rzecz społeczności lokalnych.
Z racji wysokiej reprezentacji w projekcie przedstawicieli organizacji pozarządowych z Bielc w czasie wizyty główny nacisk położono na przedstawienie ich działalności. Wizyty odbyły się w:
- “Centrum czasowego pobytu dzieci z grupy ryzyka” organizacji ” Moştenitorii”,
- W punkcie prawniczym Uniwersytetu w Bielcach,
- w redakcji gazety regionalnej “SP”,
- w “Klubie twórców ludowych”,
- w Radzie Miejskiej Bielc.
Było też szereg spotkań z organizacjami pozarządowymi z innych miejscowości, m. in. z Młodzieżowym Centrum “Pokolenie Trzeciego Tysiąclecia” w Faleşti, organizacjami pozarządowymi “Demos” i “Salve” w Edineţ.
Podczas wizyty oprócz nawiązania kontaktów uczestnicy wymieniali się doświadczeniami i analizowali możliwości wspólnej współpracy.