Okrągły stół „Wyzwania i perspektywy mediów w procesie prywatyzacji”

foto030420 października 2012 r. w Bielcach (Mołdawia) odbył się okrągły stół pt. „Wyzwania i perspektywy mediów w procesie prywatyzacji”, realizowany w ramach projektu „Polskie doświadczenia dla dziennikarzy z Północnej Mołdawii”. W okrągłym stole wzięło udział 35 uczestników: dziennikarzy, redaktorów i wydawców z gazet lokalnych oraz przedstawicieli władz samorządowych z takich miast Północnej Mołdawii jak Bielce, Drokia, Sindżereja, Donduseni, Soroki, Rezina, Oknica, Briceni.

Projekt ma na celu wspieranie wolności słowa w Mołdawii poprzez pomoc wydawcom mediów lokalnych już sprywatyzowanych – w podnoszeniu konkurencyjności, oraz państwowych w podejmowaniu decyzji o prywatyzacji i przekształcaniu w niezależne media z wykorzystaniem polskich doświadczeń w tym zakresie.

W okrągłym stole uczestniczyli również polscy i ukraińscy eksperci, posiadający duże doświadczenie oraz praktykę pracy w mediach lokalnych:

  • Alicja Molenda – dziennikarka, założycielka i wydawca tygodnika ziemi chrzanowskiej „Przełom” istniejącego na rynku prasowym nieprzerwanie od 1990 roku,
  • Arkadiusz Gruchot – prezes zarządu Wydawnictwo Nowiny sp. z o.o.,
  • Natalia Bolchowska – prezes Winnickiego Press – klubu, Oleksandr Lavrynovich – prezes Centrum Badawczego „Merydian” (Lwów),
  • Eudgen Rybka – autor ustawy nr 221 z 17. 09. 2010 r. „O prywatyzacji mediów publicznych w Mołdowie” oraz przewodniczący Rady Nadzorczej Teleradio – Moldova.

W trakcie okrągłego stołu zaproszeni eksperci przedstawili uczestnikom swoje pozytywne i negatywne doświadczenia związane z prywatyzacją rynku prasy w różnych krajach, a także indywidualne rozwiązania prawne i organizacyjne wypracowane przez różne redakcje w procesie prywatyzacji.

Rekrutacja uczestników została przeprowadzona we współpracy z mołdawskimi partnerami – NGO Mostenitorii i Stowarzyszeniem Prasy Niezależnej (API). Zaplecze techniczne oraz pomieszczenia na potrzeby okrągłego stołu zapewnił mołdawski partner Stowarzyszenie „Mostenitorii”.

Projekt jest współfinansowany ze środków programu Wsparcie Demokracji, finansowanego w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2012 r.

Galeria zdjęć

stopka_pl_na_strone