Liczbami o władzy

Uczenie się o procesach formowania budżetu lokalnego potrafi być żmudne i co tu kryć, dość nudne. Jednak bez choćby podstawowych informacji nie da się pisać dobrych tekstów o lokalnych pieniądzach

DSC_0139Pod koniec listopada 2013 r. w Oszu odbyło się nasze pierwsze seminarium dla lokalnych dziennikarzy dotyczące tematyki budżetu lokalnego, które odbyło się w ramach projektu wsparcia mediów lokalnych w Kirgistanie. Seminarium nie należało do najłatwiejszych, ponieważ w całości było poświęcone teoretycznym zagadnieniom formowania się budżetu lokalnego oraz metodom monitorowania tych procesów. Jego celem było także wyrównanie poziomu wiedzy teoretycznej wśród uczestników przed kolejnymi praktycznymi szkoleniami.

Głównym wykładowcą był ekspert kirgiskiej organizacji – Instytutu Polityki Rozwoju (ros. Институт Политики Развития, www.dpi.kg), Asylbek Czekirow. W ciągu dwóch dni w sposób wyczerpujący i, co ważne, bardzo przystępny i interesujący, ekspert omówił wszystkie zagadnienia dotyczące procesów formowania, planowania i realizacji budżetu lokalnego, ilustrując je licznymi przykładami z wielu kirgiskich gmin.

Trzeci dzień szkolenia był poświęcony zagadnieniom prawnych możliwości udziału obywateli w procesie planowania oraz monitorowania realizacji budżetu lokalnego. Tę część poprowadziła dyrektorka organizacji partnerskiej SWCD w zakresie projektów partycypacyjnych – oszskiego Interbilimu, Gulgaky Mamasaliewa.

Uczestnicy uposażeni w wiedzę teoretyczną czekają na kolejne warsztaty – tym razem bardzo praktyczne !

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć ze szkolenia. ned