Formy uczestnictwa w procesie decyzyjnym – szkolenie w Symferopolu

We wrześniu rozpoczęliśmy realizację komponentu partycypacyjnego w ramach projektu „Szkoła Aktywności Lokalnej w Południowej Ukrainie” – 31 uczestników wzięło udział w dwóch szkoleniach „Formy uczestnictwa w procesie decyzyjnym”.

phoca_thumb_s_dscn6936Szkolenie zostało poprowadzone przez trenerki z partnerskiej organizacji „Nowa Generacja” – Olgę Żukową i Natalię Czermoszencewą, które podzieliły się swoim doświadczeniem w zakresie prowadzenia działań partycypacyjnych.

W ramach szkolenia uczestnicy zapoznali się z ukraińskim systemem władz publicznych w Ukrainie, poznali drabinę partycypacji według Arnsteina, podstawy prawne uczestnictwa w procesie decyzyjnym na poziomie lokalnym w Ukrainie oraz różne stopnie zaangażowania społeczności lokalnej.

Na szkoleniu rozpoczęli też pracę nad analizą potrzeb i problemów swoich społeczności, skupiając się na kwestiach, których rozwiązanie można znaleźć na poziomie lokalnym. Uczestnicy szkolenia mają za zadanie przeprowadzenie wyżej wspomnianej analizy przed następnym, listopadowym spotkaniem z trenerami. Celem następnej części szkolenia będzie wsparcie uczestników w wypracowaniu własnych projektów partycypacyjnych.

Szkolenie odbyło się w ramach projektu „Szkoła Aktywności Lokalnej w Południowej Ukrainie”, współfinansowanego ze środków programu Wsparcie Demokracji finansowanego w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2012 r. oraz ze środków National Endowment for Democracy.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wrześniowej części szkoleń.

stopka_pl_na_strone