Formy uczestnictwa w procesie decyzyjnym – szkolenie w Odessie

Po pierwszym spotkaniu we wrześniu, uczestnicy pracowali ze swoimi grupami docelowymi, przeprowadzali rozmowy, zbierali ankiety, analizowali lokalne dokumenty, celem zebrania większej ilości danych na temat podjętych przez siebie problemów.

partycypacja_maleW listopadzie spotkaliśmy się ponownie, aby omówić, co udało im się zrobić i czego się dowiedzieli. Pod czujnym okiem trenerek z chersońskiej organizacji „Nowa Generacja” – Olgi Żukowej i Natalii Czermoszencewej – uczestnicy omawiali swoje dokonania, zastanawiali się jak mogą kontynuować swoją pracę, poznawali kolejne instrumenty demokracji lokalnej; wszystko po to, by wypracować własne projekty partycypacyjne. 6 wybranych projektów zostanie zrealizowanych w pierwszych miesiącach następnego roku – a my będziemy z uwagą śledzić, jakie zmiany udało się wprowadzić naszym uczestnikom.

Przeprowadzenie ekspertyzy obywatelskiej, minotoring realizacji programu rozwoju miasta Wozneseńska, dostęp do informacji publicznej w Białogrodzie nad Dniestrem, opracowanie programu rozwoju wolontariatu w Chersoniu, przyjęcie regulacji dotyczących konsultacji publicznych w Domaniwce, monitoring sposobu świadczenia usług społecznych – to tylko niektóre z tematów podjętych przez uczestników szkolenia.

Tymczasem zaś zapraszamy do obejrzenia zdjęć z listopadowych szkoleń.

Szkolenia odbyły się w ramach projektu „Szkoła Aktywności Lokalnej w Południowej Ukrainie”, współfinansowanego ze środków programu Wsparcie Demokracji finansowanego w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2012 r. oraz ze środków National Endowment for Democracy.
stopka_pl_na_strone