Tydzień po konsultacjach społecznych – 27 listopada 2012 r. zorganizowano w Oszu okrągły stół, który był elementem kolejnego etapu procesu konsultacyjnego – przekazywania informacji zwrotnej.
Podczas spotkania przedstawiono wyniki konsultacji, poddano konstruktywnej krytyce przeprowadzone konsultacje oraz wyciągnięto wnioski na przyszłość.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władzy lokalnej – Komitet Młodzieżowy Urzędu Miasta Osz, Komitety młodzieżowe przy Radach Terytorialnych (władze na poziomie gminnym), jak i przedstawiciele młodzieżowych centrów oraz organizatorzy konsultacji – głównie przedstawiciele lokalnych organizacji pozarządowych.
Spotkanie rozpoczęła koordynatorka projektu z organizacji Interbilim, która zaprezentowała przebieg konsultacji oraz ich wyniki. Podczas konsultacji zebrano 740 ankiet – z czego 610 zakwalifikowano jako głosy ważne – wyniki zebranych informacji to:
Wśród propozycji indywidualnych były takie idee jak:
- rozwój zajęć sportowych,
- stworzenie klubów tanecznych,
- organizowanie intelektualnych gier dla młodzieży,
- stworzyć kluby dyskusyjne.
Komitet młodzieżowy podkreślił, że choć część z tych działań już podejmuje (np. kursy językowe) to jednak uwzględni wyniki konsultacji w planowaniu polityki młodzieżowej w roku 2013.
Uczestnicy okrągłego stołu podzielili się również swoimi ogólnymi obserwacjami, co do przebiegu procesu konsultacji:
- Komitet Młodzieżowy podkreślił znaczenie, jakie ma prowadzenie konsultacji dla zyskiwania zaufania młodzieży. Przewodniczący Komitetu wyraził pewność, że tak prowadzone konsultacje będą służyły podwyższeniu aktywności młodzieży.
- Ze strony organizacji pozarządowych podkreślono, że tak organizowane konsultacje są wyciągnięciem ręki w stronę mniej aktywnej młodzieży – umożliwiają uwzględnienie zdania nie tylko liderów, którzy najczęściej angażują się w działania Komitetu, ale tak powszechne konsultacje uwzględniają także opinię „zwykłej” młodzieży, a tym samym zmieniają ich podejście do życia publicznego.
- Dużą trudnością okazało się wyjaśnianie młodzieży, czym są konsultacje społeczne, ale podkreślano, że młodzież widząc powagę i profesjonalizm prowadzonych konsultacji przekonywała się co do idei konsultacji i chętnie udzielała odpowiedzi.
Organizatorzy zwrócili również uwagę na kilka trudności i potknięć organizowanych konsultacji:
- Kampania informacyjna była za krótka (realnie trwała 4 dni) oraz nie do końca trafiona – okazało się, że mieszkańcy praktycznie nie zwracają uwagi na ogłoszenia (wszyscy, którzy przyszli na konsultację byli tam ‘przypadkiem’ – przechodząc obok zainteresowali się wydarzeniem)
- Ponieważ konsultacje były prowadzone po raz pierwszy to trudno było zdobyć zaufanie młodzieży, która nie rozumiała, co to za kampania.
- Powinno się przeprowadzić szkolenie dla osób bezpośrednio prowadzących konsultacje społeczne – chodzących z urnami i ankietami
- Ogromny napływ młodzieży podczas obiadowej przerwy w nauce spowodował zupełny chaos – organizatorzy nie potrafili sobie dać rady z taką ilością młodzieży (zabrakło też ankiet) – wszystkie te okoliczności należy wcześniej przewidywać.
W ramach podsumowania konsultacji na okrągłym stole padły również pewne deklaracje:
- Komitet Młodzieżowy zobowiązał się do uwzględnienia wyników konsultacji w tworzeniu polityki młodzieżowej na 2013 rok.
- Komitet Młodzieżowy zadeklarował gotowość współorganizacji kolejnych tego typu konsultacji w pozostałych 11 dzielnicach – Komitet wyraził swoją gotowość organizacyjną oraz wsparcie finansowe.
- Organizacje pozarządowe zadeklarowały gotowość woluntarystycznej pracy w poprowadzeniu kolejnych konsultacji i udostępnienie wszelkich materiałów informujących wypracowanych w obecnych konsultacjach
- Zadeklarowano, że do 10 grudnia uczestnicy konsultacji otrzymają informację zwrotną – krótkie zestawienie wyników konsultacji
- Uczestnicy podkreślili, że mechanizm zastosowany na pilotażu konsultacji warto stosować w dyskusji nad innymi planami urzędu miasta, a także że pomocne byłoby w tym stworzenie uchwały lub regulaminu określającego zasady konsultacji.
Okrągły stół został zorganizowany w ramach projektu „Razem na rzecz partycypacji społecznej”, współfinansowanego ze środków programu Wsparcie Demokracji finansowanego w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2012 r.