Zaproszenie na konferencję prasową przed koncertem Solidarni z Białorusią

Każde obywatelskie działanie Polaków, niezależnie czy jest to wypowiedź polityka, działalność organizacji pozarządowej, czy zwykła, ludzka solidarność i zainteresowanie problemem sąsiada, jest ważne dla wprowadzania demokracji w Białorusi.

ZAPROSZENIE

konferencja prasowa przed koncertem

Solidarni z Białorusią

Czwartek, 19 kwietnia, godz. 11.00

Klub Powiększenie, ul. Nowy Świat 27

Reżim wypuścił dwóch więźniów politycznych. Czy dzięki tym gestom Białoruś zmierza w stronę demokracji?

  • Aleś Zarembiuk, opozycjonista, działacz Białoruskiego Domu Informacyjnego

 

Kilka tygodni temu unijni dyplomaci w proteście opuścili Białoruś i udali się na przedłużone konsultacje do swoich krajów. Czy Europa może skutecznie wpływać na sytuację w tym kraju?

  • Rafał Trzaskowski, poseł do Parlamentu Europejskiego, Delegacja do Zgromadzenia Parlamentarnego Euronest

 

Krytycy prezydenta Aleksandra Łukaszenki od lat są szykanowani, zastraszani, wyrzucani z pracy i uczelni, wcielani do wojska. Fundacja Wolność i Demokracja pomaga ofiarom reżimu.

  • Tomasz Pisula, Prezes Fundacji Wolność i Demokracja

 

Dlaczego zespół Vavamuffin zdecydował się zagrać na tegorocznym koncercie?

  • Don Gorgone, zespół Vavamuffin

 

Czy Polacy są bierni wobec problemu represji na Białorusi, czy interesują się wydarzeniami w tym kraju, co myślą o swoim sąsiedzie?

  • Mariusz Toniszewski, Millward Brown SMG/KRC

 

Warszawa po raz szósty gospodarzem koncertu “Solidarni z Białorusią”.

  • Jarosław Jóźwiak, Gabinet Prezydenta m. st. Warszawy

 

Konferencję poprowadzi Mateusz Luft, Inicjatywa Wolna Białoruś

Informacje dodatkowe
+48 607 190 258
m.luft@wolnabialorus.pl
www.solidarnizbialorusia.pl


22 kwietnia Polska będzie solidarna z Białorusią

22 kwietnia o godzinie 19.00 przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie
(od strony ul. Marszałkowskiej) odbędzie się koncert ,,Solidarni z Białorusią 2012”. Chcemy, aby hasło z plakatu nie było tylko ulotną, jednodniową deklaracją. Przypomnimy Polakom, że pamiętać o Białorusi trzeba przez cały rok.

Publiczność usłyszy piosenki wolnościowe polskich i białoruskich zespołów: Vavamuffin, Habakuk, Maleo Reggae Rockers, R.U.T.A, Vinsent, Recha, Vajciuszkiewicz i WZ Orchestra. Na senie pojawią się również znani działacze na rzecz demokratyzacji Białorusi, a także legendy polskiej opozycji. Koncert poprowadzi Marek Sierocki.

Polska i Białoruś są sąsiadami. Dlaczego dwieście kilometrów od Warszawy może swobodnie rządzić dyktator? Na co dzień nie mamy czasu wspierać ludzi, którzy narażają swoje zdrowie, a czasem nawet i życie zawolność. Koncert „Solidarni z Białorusią 2012” jest okazją, aby przynajmniej raz w roku zapewnić ich o naszym wsparciu. Chcemy przypomnieć Europie o społeczeństwie żyjącym pod władzą ostatniego reżimu w Europie.

Celem akcji jest zwrócenie uwagi Polaków na problem naruszania podstawowych praw człowieka w Białorusi. Podczas koncertu publiczność weźmie udział w dodatkowej akcji na rzecz wolności słowa na Białorusi. Chcemy okazać solidarność z rodzinami więźniów politycznych i upomnieć się o wypuszczenie wszystkich odsiadujących wyroki polityczne Białorusinów. Liczymy na to, że poprzez wydarzenie kulturalne pokażemy Polakom Białoruś jako państwo, w którym mimo panującego reżimu rozwija się kultura.

Chcemy, aby Polacy nie tylko wyrazili solidarność z walczącymi o wolność Białorusinami. Zależy nam, aby z tym poparciem związane były konkretne, przybliżające obydwa narody, działania. Może je podjąć każdy, włączając się do naszych akcji, wspierając osoby, które musiały uciekać przed represjami w swoim kraju czy choćby odwiedzając Białoruś.

W tym roku, podobnie jak w poprzednim, akcja „Solidarni z Białorusią 2012” ma charakter ogólnopolski, a w jej ramach odbywają się koncerty i pokazy filmów.

 

Koncert „Solidarni z Białorusią” odbędzie sie po raz szósty, dzięki wsparciu m. st. Warszawy przy współpracy ze Stołeczną Estradą.

Kim jesteśmy?

Inicjatywę Wolna Białoruś jest grupą młodych ludzi, którzy są zainteresowani promowaniem zmian demokratycznych za polską granicą wschodnią. Grupa zawiązała się podczas ukraińskiej „pomarańczowej rewolucji”, od 2005 roku zaś skupia się na działaniach na rzecz powstawania społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi.

Oprócz corocznych koncertów pod nazwą „Solidarni z Białorusią” stowarzyszenie IWB organizuje wymiany młodzieży, artystów, zbiórki publiczne, szkolenia dziennikarskie i obywatelskie, manifestacje i happeningi, pokazy filmów. Współpracuje z wieloma polskimi, białoruskimi i zachodnioeuropejskimi organizacjami pozarządowymi. Więcej na: www.wolnabialorus.pl.

 

Stowarzyszenie Inicjatywa Wolna Białoruś

ul. Koszykowa 24/12, 00-553 Warszawa

www.wolnabialorus.pl, www.solidarnizbialorusia.pl